Logo Gmina Włocławek

News

News zdjęcie id 253

Poetyckie powitanie wiosny

23.03.2016

Gminny Ośrodek Kultury w Kruszynie wraz z Zespołem Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie zorganizował spotkanie z dwójką włocławskich poetów – Moniką Grzanką i Marianem Kustrą. Twórcy nie tylko prezentowali swoje utwory i opowiadali o swojej poetyckiej drodze na Parnas, ale motywowali również uczniów do pielęgnowania talentów, które w nich drzemią.
- W poezji ważne są uczucia, emocje – podkreśla Monika Grzanka.- To co jest w naszych sercach i duszach przelewamy na papier pod wpływem jakiejś nagłej myśli. I nie bójmy się tej nadwrażliwości.
- Jestem przeciwnikiem chowania wierszy do szuflady – dodaje Marian Kustra.- Wiersze muszą oddychać, mieć swoje własne życie. Grzechem wręcz jest zamykać je w przestrzeni własnego biurka pod pretekstem strachu przed oceną publiczności.
Większość pytań szóstoklasistów i gimnazjalistów dotyczyła początków pisania wierszy, inspiracji i formy przekazu wierszy. Nie zabrakło takżę prezentacji talentów recytatorskich uczniów kruszyńskiego gimnazjum oraz muzycznych interpretacji znanych polskich utworów w wykonaniu Aleksandry Syropiatko i Pauliny Kozłowskiej.
Jak przystało na wiosenne poprzedzające Wielkanoc spotkanie nie mogło zabraknąć historii regionu, którą zaprezentował rzeźbiarz Jan Wójkiewicz na co dzień opiekujący się grupą młodych twórców skupionych wokół kruszyńskiego GOK-u.
Symbol życia jajko, to nieodzowny element świąt, które na Kujawach miały swoje bardzo bogate tradycje – dodaje Jan Wójkiewicz.- A jeszcze trzeba pamiętać, że ten nasz żur "wybijany" przed Wielkanocą z tej niechęci jedzenia go przez cały okres Wielkiego Postu stanowi symbol Zmartwychwstania.

Galeria zdjęć

Wójt gminy zaprasza

Magdalena
Korpolak - Komorowska

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.