Logo Gmina Włocławek

News

News zdjęcie id 598

INFORMACJA

21.03.2018

W związku z bardzo dużą  ilością zgłoszeń do Urzędu Gminy Włocławek przypadków bezpańsko wałęsających się psów, Wójt Gminy Włocławek przypomina, że posiadanie zwierząt wiąże się z szeregiem obowiązków. Obowiązki te  określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724 z późniejszymi zmianami). Zakres obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe na terenie Gminy Włocławek reguluje również Rozdział 5. Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Włocławek.

Najważniejsze z nich  to:

  • psy należy wyprowadzać na uwięzi,  a psy ras uznawanych za agresywne  lub o agresywnym usposobieniu – również w nałożonym kagańcu,
  • zwolnienie przez właściciela nieruchomości psów ze smyczy na terenie nieruchomości może mieć miejsce w sytuacji, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający samowolny dostęp osób trzecich, odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym oznaczeniem,
  • należy sprawować stały i skuteczny nadzór nad zwierzętami,
  • należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zachowywać środki ostrożności zapewniające ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego,
  • zwolnienie zwierząt domowych z uwięzi dopuszczalne jest wyłącznie na terenach zielonych i specjalnie oznakowanych,  w sytuacji gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem – zwolnienie to nie dotyczy psów ras uznawanych za agresywne,
  • właściciele psów są zobowiązani do natychmiastowego usuwania, zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w obiektach publicznych i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego.

Ponadto każdy właściciel psa powinien również pamiętać o jego niezbędnych szczepieniach ochronnych, przy czym prawnie obowiązkowe w Polsce jest coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Powinno ono nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i należy je powtarzać każdego roku. Za niedopełnienie tego obowiązku, właścicielom psów grozi kara grzywny wynosząca od 20 do 500 zł, lub kara aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3.

Podstawowym z nich jest zapewnienie swojemu pupilowi właściwych warunków bytowania. Przepis ten określa odpowiednie dostosowanie pomieszczenia, w którym utrzymywany jest pies. Według tych przepisów, ma ono chronić zwierzę przed zimnem, upałem oraz opadami atmosferycznymi. Właściciel musi też zapewnić psu dostęp do światła dziennego oraz odpowiednią swobodę (pies nie może przebywać w ciemnych pomieszczeniach jak np. komórki czy piwnice, nie może być stale uwiązany, musi być wyprowadzany na spacery). Niedozwolone jest przy tym trzymanie zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, a także uwiązanie powodujące u nich uszkodzenie ciała bądź cierpienie oraz niezapewniające im możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być też krótsza niż 3 m.

Wymagane jest regularne i odpowiednie karmienie oraz pojenie psów (nie mogą głodować, zimą muszą mieć przy tym dostęp do niezamarzniętej wody pitnej).
 

 

Pamiętajmy!!!

Niedopilnowanie zwierzęcia może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiej niewłaściwej opieki nad czworonogiem – właściciela lub opiekuna może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Wójt gminy zaprasza

Magdalena
Korpolak - Komorowska

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.